Crossness Pumping Station

london sawage

Wiem, że to dosyć nietypowe miejsce na spędzenie niedzieli, ale czy nigdy nie zastanawiało was jak London radzi sobie  ze ściekami? albo dlaczego tyle tysięcy Londyńczyków zmarło na cholerę paręset lat temu? Jeśli jednak takie zagadnienia nie przyszły wam przez sekundkę na myśl, to chociaż poszukać tu można odpowiedzi na pytanie gdzie kręcono niektóre sceny do filmu Sherlock Holmes?

The Crossness Pumping Station to przede wszystkim przepiękne budynki, które przez wiele lat służyły miastu jako oczyścielnia i pompownia ścieków. 4 wielkie maszyny- serca tego miejsca, nazwane po kolei : Victoria, Prince Consort, Albert Edward oraz Alexandra, są dziś odrestaurowywane i uruchamiane podczas specjalnych pokazów bądź dni otwartych.

oczyszczalnia ścieków londyn

Pompownia została oficjalnie otwarta 4. kwietnia 1865 roku i działała mniej więcej do 1950 roku, gdzie koszty utrzymania maszyn zaczęły gwałtownie wzrastać. 20 lat później zaczęła się restauracja budynku, który dziś łączy elementy horroru z baśniową magią. Demoniczne zauki, stare okna, przepiękne schody ze starodawnymi balustradami tworzą kontrast w odniesieniu do bajkowych kolorów, tworzących lekko bożonarodzeniową atmosferę.

horrorhorror londyn

Crossness nie tylko można wynając na konferencję, zjazdy firmowe, koncerty bądź wieczory artystyczne. W tym oto miejscu zostały nagrane sceny do Sherlocka Holmes’a oraz Black Monday.

Na zewnątrz natomiast podziwiać można wspaniałą Tamizę oraz wszelkie pomocnicze urządzenia, które utrzymują londyńską rzekę w czystości.

rzeka w londynielondon

PS. Kolejny dzień otwarty juz 12. października. Wiem, że nie jest to klasyczne miejsce do zwiedzania w Londynie, ale jeśli komuś zmudzi się ponadgodzinne stanie w kolejce do London Eye lub przepychanka na Oxford Street, polecam właśnię tę dość ciekawą alternatywę 🙂

londyn

 

Esti

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: