Pierwsze kroki na miejscu

Jeśli przyjechaliście tu na jakiś czas warto, a nawet trzeba, załatwić parę ważnych spraw.

1) National Insurance Number

2) konto w angielskim banku

3) angielski nr telefonu

Zacznę od pierwszego punktu. NIN, czyli numer ubezpieczenia społecznego. Taki nasz polski NIP i PESEL w jednym. Można go uzyskać w dwojaki sposób. Najprościej wejść na tę stronkę i zadzwonić pod wskazany numer https://www.gov.uk/national-insurance-number. Drugi sposób jest równie prosty. Trzeba znaleźć najbliższy job centre w swojej dzielnicy

jobe centre UK

i skorzystać z darmowych telefonów.W moim przypadku wystarczyło wcisnąć 7 i już po drugiej stronie przemiły kobiecy głos udzielił mi wszystkich informacji. Trzeba podać swoje dane oraz powód dla którego chcemy ubiegać się o NIN. Nie trzeba się bać, że się zapomni wszystkich udzielonych przez nią informacji , ponieważ wysyłają je drogą pocztową na wskazany adres. W liście będzie też konkretna data waszego spotkania, na którym zostanie wam przyznany NIN.

NIN jest potrzebny by podjąć legalną pracę w Londynie (ogólnie w całej Wielkiej Brytanii), zarejestrować swoją działalność gospodarczą lub starać się o zasiłki socjalne.

Druga sprawa to konto w banku. Do otwarcia takiego konta potrzebujemy:

– paszport bądź dowód osobisty

-potwierdzenie miejsca zamieszkania (np. umowa o wynajem,jakiś rachunek,)

Polecam jak najszybciej takie konto otworzyć, do wyboru mamy wiele banków, np. NatWest, Abbey, Barclays, Lloyds TSB, HSBC. Otwarcie rachunku możemy zrobić online bądź zadzwonić do banku i umówić się na spotkanie.

Ostatnim ważnym, ale jakże potrzebnym punktem jest numer telefonu. Tu mamy wybór: karta lub abonament. Jeśli karta, to we wcześniejszych informacjach podałam dostępne sieci. Jeśli jednak zdecydujemy się na abonament, to znów potrzebujemy mieć ze sobą :

-nr konta bankowego

-dowód osobisty

-potwierdzenie miejsca zamieszkania

Tak więc wszystkie te sprawy są od siebie zależne. By załatwić jedno, trzeba mieć drugie. Mam nadzieję, że chociaż troszkę te informacje pomogą w odnalezieniu się w tym wielkim mieście 🙂

 

Esti

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: