Garść informacji vol. 1

informacje Londyn

1) ELEKTRYCZNOŚĆ– warto pamiętać

Wyjeżdżając nie zapomnijmy o przejściówce, ponieważ prąd ma napięcie 240 V, więc angielskie gniazdka są przystosowane do wtyczek z trzema płaskimi bolcami! Można też takie przejściówki kupić w Londynie, koszt 1funt.

2) JEDNOSTKA MIARY -niby śmieszne,ale ja np. mam z tym problemy

Wciąż w WB można natknąć się na dawne miary, dlatego podaje przeliczniki:

1 cal (inch)  = 2,54 cm

1 stopa (foot) = 30,48 cm

1 mila (mile) = 1,61 km

1 funt (pound) = 453,59 g

1 galon (gallon) = 4,546 l

3) CZAS

W Londynie obowiązuje czas Greenwich (GMT). Różnica czasu między Londynem a Polską wynosi 1 godzinę, czyli będąc w WB cofamy wskazówkę o 1 godzinę do tyłu.

4) WALUTA

To jest chyba oczywiste, że walutą WB są funty. Codzienny kurs możecie sprawdzać na stronce: http://www.kursfunta.pl

Od siebie mogę  tylko dodać, że banknoty Szkocji różnią się od banknotów Anglii i Walii lecz są jednak legalnym środkiem płatniczym w całym Zjednoczonym Królestwie.Dla uniknięcia kłopotu lepiej jednak wymienić bądź wydać szkockie pieniądze zanim znów powrócimy do Londynu 🙂

5) TELEFONY

a) POŁĄCZENIA KRAJOWE I ZAGRANICZNE

Londyńskie nr telefonów mają 11 cyfr i zaczynają się od kierunkowego 020, ale nie trzeba wybierać kierunkowego, jeśli jesteśmy w Londynie (ta zasada dotyczy tylko dzwonienia do Londynu spoza miasta) Aby dodzwonić się do Londynu z zagranicy, należy wykręcić nr kierunkowy do Wielkiej Brytanii 0044, natomiast jeśli chcemy zadzwonić z Londynu do Polski wybieramy oczywiście nasz nr kierunkowy 0048.

b) TELEFONY KOMÓRKOWE

Wszystkie numery komórkowe w Anglii zaczynają się od cyfr 07. Jeśli jedziemy tylko na wycieczkę należy pamiętać o roamingu. Natomiast jeśli myślimy o dłuższym pobycie w UK warto kupić kartę do telefonu. Mamy do wyboru parę sieci : O2, Vodafone, T-mobile oraz Orange.

c) BUDKI TELEFONICZNE

Za rozmowę z budki telefonicznej płaci się monetami, kartą debetową bądź kredytową.Aparaty przyjmują monety o nominałach 10, 20 i 50 pensów oraz 1 i 2 funty. W niektórych uda nam się za rozmowę zapłacić w euro ( wrzucić wtedy możemy 1,2 euro bądź 50centów). Minimalny koszt takiej rozmowy to 40 pensów za pierwsze 20 min połączenia z nr stacjonarnym i 10 pensów za każde kolejne 10min.

 

Esti

Reklamy

Single Post Navigation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: